Frivillige i F&S Sør. Foran Anette Lund fra Gjøvik, Mona Strandbråten, Odny Grete Strandbråten, Heidi Strandbråten-Kjensrud, Anne Dyve, Gjertrud Storbråten, Linn-Therese Hansen, Martha Enger Stensæter, Gro Merete Holde, Elisabeth Sukke, Nina Haugom Grøv, Ragnhild Barlien Berge, Lene Strømmen

Samhold og kjernemuskulatur

Publisert av Miriam Haugen 25.08.2026. Sist oppdatert 23.08.2026.

Kick-off for Friskis&Svettis Sør

Torsdag 21. august arrangerteFriskis&Svettis Valdres Sør kick-off for funksjonærer/frivillige i Sør-Aurdalshallen. Jympatreningen med gjestetreningsleder Anette Lund fra Gjøvik var åpen for alle. Over 30 treningsglade møtte opp.

Kondisjon

Godt samarbeid

Friskis&Svettis Valdres Sør har rundt 100 medlemmer i alderen 13 til 80 år fra hele Sør-Aurdal. Treningsledere og verter stiller hver uke opp og arrangerer til sammen seks gode treningsøkter.

Friskis&Svettis Valdres Sør ble formel etablert i 2022, men allerede fra 2010 var det Friskis treninger på Bagn. I 2011 startet faste treninger i Begnadalen og fra 2012 i Hedalen. Friskis&Svettis Valdres var samlet i en forening fram til 2022, av praktiske årsaker ble foreningen delt i Nord og Sør. Friskis&Svettis er en av mange gode samarbeid som finnes i Sør-Aurdal og kommer innbyggerne til nytte.

Friskis&Svettis er en ideell idrettforening for mennesker i alle aldre og med ulike treningsformer.  Til sammen finnes det 154 foreninger i Norge og Sverige.«Friskis&Svettis ser trening som en naturlig del av livet. Alle mennesker trenger bevegelse for å ha det bra. Derfor er treningen vår en frisone fra prestasjonskrav og urealistiske idealer. Hos oss kan du være akkurat den du er.» (Friskis&Svettis Norges nettsider)

Foreningen er medlemsstyrt med eget styret, betaling av medlemskontigent og en halvårig treningsavgift.

Og på spørsmål om hva funksjonærerene først tenker på med Friskis& Svettis, kom følgende ord kjapt: Samhold – det sosiale – kjernemuskulatur!

Treningsledere

Treningsledere må gjennomføre egne kurs i regi av Friskis&Svettis Norge før de kan starte å lede faste treninger. Til sammen er dette opplæring på 6 -7 praktiske dager og i tillegg digitale forberedelser og etterarbeid. Treningslederne må tilslutt gjennom lisensiering før de blir godkjente trenere.  Det sikrer egnethet som leder og kvalitet på treningen, og gjør at du uavhengig av bosted vil møte samme «type» trening.

Styrke

Alle treningsteder tilbyr Jympa – dette er trening av kondisjon, styrke og bevegelighet til musikk med enkle øvelser og bevegelser. Jympa har øvelser som lett lar seg tilpasse til både ulik kondisjons- og styrkenivå. På Bagn er det i tillegg Multitrening som også er en miks av styrke, kondisjon og bevegelighet – men med enkle og tydelige grunnøvelser. Coreflex har hovedfokus på stabilitets- og bevegelighetstrening og tilbys hver onsdag i Hedalen. I Begnadalen er det Vektstang hver tirsdag. Vektstang er enkel men hard styrketrening, med stang og frivekter.

Lyst til å oppleve samhold, sosialt treff og styrke kjernemuskelaturen?

De to første ukene i høst trener alle gratis. Dette er en fin mulighet til å teste om dette er noe for deg.

Timeplan høsten 2026
Treningsleder Anette i midten

Les også..

Nye SAUS: To tredjedeler av tomta er fylt opp – anbud sendes ut i oktober

Arbeidet med nye Sør-Aurdal ungdomsskole går videre. Omkring to tredjedeler ...
Historielagets logo

Bli med Sør-Aurdal Historielag på tur til Øystre Slidre kommune    

BEKJENTGJØRELSE: Fredag 18. september. Avgang med buss fra Circle K ...
Bedehuset

Dugnad på Bedehuset

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 12.9. kl. 12.00–15.00 blir det dugnad på Bedehuset. ...
Jakt Foto: Helge Nordby

Jaktkort for hedølinger

BEKJENTGJØRELSE: Dere som ønsker jaktkort i Hedalsfjella, må sende inn ...
Kommunestyret Foto: Arne G. Perlestenbakken

Arbeidsgiverutvalget fikk mandat – reglement kommer i oktober

Med 18 mot én stemme vedtok kommunestyret i Sør-Aurdal 3. ...

Iren Reppen tilbake til Hedalen med «Sexy nok»

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 3. oktober kommer Iren Reppen tilbake til Lokalet ...