20260318_0067

Skiavslutning med tilpasninger i mildvær

Publisert av Arne Heimestøl 21.03.2026. Sist oppdatert 19.03.2026.

Hedalen idrettslag arrangerte onsdag 18. mars skiavslutning med et enkelt skirenn – til tross for mildvær og krevende forhold i løypa.

Berit Perlestenbakken forteller at HIL måtte gjøre tilpasninger underveis. – Vi fikk til et lite sprintrenn uten tidtaking, og la løypa slik at vi unngikk de største vanndammene, sier hun.

Alle bilder: Arne G. Perlestenbakken

34 løpere deltok i selve rennet, mens rundt 80 personer møtte opp totalt på avslutningen.

Pølser, premieutdeling og is til barna

Etter rennet ble det servert pølser og saft til deltakerne. Deretter sto premieutdeling på programmet.

Alle som hadde deltatt på skirenn i løpet av vinteren, fikk premie. I tillegg ble det delt ut ekstra medaljer til dem som hadde gått seks renn eller mer. Også voksne som har deltatt med startnummer gjennom sesongen ble hedret med medalje.

Avslutningen ble rundet av med fotografering, før barna fikk utdelt hver sin is.

Åtte renn gjennom en krevende vinter

Under avslutningen ble skisesongen 2026 oppsummert. Ifølge Perlestenbakken har det totalt blitt arrangert åtte renn denne vinteren, inkludert avslutningsrennet.

Ett av rennene var et Telenorkarusellen-renn med langrennscross og ulike hinder, mens de øvrige har vært tradisjonelle klubbrenn i både klassisk stil og fristil.

Totalt har 73 personer deltatt i løpet av sesongen. Av disse var 58 barn i alderen 2 til 17 år, mens 18 var voksne fra 18 til over 70 år.

Berit forteller at det har vært godt oppmøte på rennene. – Vi har hatt mellom 35 og 50 deltakere hver gang, og på det meste var det over 75 personer ute i løypa.

Snømangel og kulde ga avlysninger

Sesongen har imidlertid ikke vært uten utfordringer. Lite snø førte til at det første rennet måtte avlyses, og senere på vinteren ble også et renn stoppet av streng kulde.

Likevel har det blitt gjennomført sju økter med skileik og skitrening. Oppmøtet har variert fra 2 til 12 deltakere per gang, og Perlestenbakken sier at det er rom for flere neste sesong.

Nye tiltak for økt skiglede

Hedalen idrettslag har denne vinteren investert i nytt utstyr til skileik, blant annet orgeltramp og hopp-pakke. Målet er å skape enda mer aktivitet og skiglede i årene som kommer.

I tillegg har skøytebanen vært mye brukt i første del av vinteren, før forholdene ble dårligere etter vinterferien. I februar ble det også arrangert skøytedisko med godt oppmøte.

Gjennom vinteren har det dessuten blitt kjørt opp skiløyper fra Jennlismyra.

Takket frivilligheten

Under avslutningen rettet idrettslaget en tydelig takk til alle som har bidratt gjennom vinteren: – Skitrenere, skileikansvarlige, løypekjørere, rennledere, tidtakere, saftblandere, kveldsmatlagere, skøytebane-mannskap, medhjelpere med ulike oppgaver og ikke minst alle som har møtt opp for å delta på skirenn!

– Den innsatsen hver enkelt bidrar med, gjør at vi kan drive skiaktiviteter i HIL! Takk igjen alle sammen! HIL understreker at det er nettopp denne dugnadsinnsatsen som gjør aktivitetene mulig.

En ekstra takk gikk til Anny Bakke Perlestenbakken og Anne Fossholt for arbeidet med kveldsmatservering i klubbhuset etter flere av skirennene.

Avslutning med premie til alle

Premieutdelingen omfattet flere klasser: barn under skolealder, 1.–4. klasse, 5.–10. klasse og voksne, i tillegg til ekstra premier. Det ble også tatt felles bilde før barna fikk hver sin is.

Ett arrangement gjenstår

Selv om skiavslutningen markerer slutten på klubbrennene, er ikke sesongen helt over.

Perlestenbakken opplyser at Høgdespretten gjenstår som vinterens siste skiarrangement. Høgdespretten arrangeres søndag 29. mars av Hedalen idrettslag i samarbeid med Hedalen Røde Kors og Hedalen Løypelag.

– Takk for i år

Skiavslutningen ble en hyggelig markering av en vinter med både utfordringer og stort engasjement.

– Takk for i år, og vel hjem, lød avslutningen fra Hedalen idrettslag.

Les også..

Trim med oss

Hva skjer i Hedalen helselag?

Årsmøtet er avholdt, og både styremedlemmer og varamedlemmer fortsetter i ...
Lokalet

Dugnad på Lokalet

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen ungdomslag ønsker store og små velkommen til vårrengjøring ...
Syver

Barnedemens – og å leve mens du lever

18. mars hadde alle helselaga i Valdres et arrangement på ...
Hedalen kunst- og husflidslag

Plantefargingskurs for nybegynnere

BEKJENTGJØRELSE Er du nysgjerrig på plantefarging og ønsker å lære ...
Brunnbakklia og Skolehagen. Foto: Dagfinn Heimestøl

Renseanlegg med kjente mangler skal byttes ut – uenighet om utslipp

En ny fagrapport peker på alvorlige svakheter ved renseanlegget i ...
Elghund

Årsmøte

BEKJENTGJØRELSE: Kaputåsen jaktfelt har årsmøte på Kroken torsdag 23. april ...