Valdres Kontorpark fyller 25 år: Fra garasje til viktig arbeidsplass i Hedalen
I år er det 25 år siden Valdres Kontorpark i Hedalen åpnet dørene. Siden den høytidelige åpningen mandag 5. november 2001 har kontorfellesskapet utviklet seg til å bli en viktig møteplass for kompetansearbeidsplasser i bygda.
Allerede ved åpningen var interessen stor. Tre fjerdedeler av lokalene var tatt i bruk, og bare to kontorer sto ledige. Initiativtaker Osvald Fossholm ønsket gjestene velkommen og uttrykte håp om at satsingen skulle bidra til flere arbeidsplasser i Hedalen.
Fra garasje til moderne kontorbygg
Tomta der kontorparken ligger i dag, rommet tidligere en gammel garasje som mange i bygda husker godt. Denne ble delvis bygd inn i det nye bygget, som var tegnet av arkitekt Jon Haug.
Resultatet ble et moderne kontorbygg som la til rette for kompetansearbeidsplasser midt i bygda.

Snorklipp markerte åpningen
Det var direktør Odd Arve Lien fra Statens nærings- og distriktsutviklingsfond (SND) som fikk æren av å klippe snora og erklære Valdres Kontorpark for offisielt åpnet.
– Dette er en stor dag for Valdres og Hedalen, sa Lien under åpningen.
Han trakk særlig fram at initiativtaker Osvald Fossholm valgte å satse i sin egen hjembygd, noe SND så svært positivt på. Samtidig var det viktig for fondet at selskapet ProConTec var en sentral del av prosjektet. Dette bidro til at kontorfellesskapet tidlig kunne få både tilskudd og lån fra SND.
Samarbeid gir nye muligheter
Lien understreket også hvor viktig samarbeid mellom bedrifter er.
– Man må kunne trekke på hverandres kompetanse, sa han.
Han håpet dessuten at kontorparken kunne føre til samarbeid med en framtidig næringshage på Fagernes. I tillegg pekte han på mulighetene som lå i det planlagte fjernarbeidssenteret – et tilbud som kunne være attraktivt for dem som hadde Hedalen som sitt andre hjem.
Satset tidlig på fjernarbeid
Allerede ved etableringen ble ett av kontorene satt av til Valdres Fjernarbeidssenter. En brosjyre ble laget for å informere både hytteeiere og bedrifter om tilbudet.
Tanken var at man kunne leie kontorplass for kortere eller lengre perioder, med alle nødvendige fasiliteter tilgjengelig. Dette skulle gjøre det enklere å arbeide fra Hedalen – enten man bodde der fast eller oppholdt seg der deler av året.
Mange fortrinn i Hedalen
Osvald Fossholm trekker fram flere fordeler ved å bo og arbeide i bygda.
– Lave bokostnader, stabilt lønnsnivå, skatte- og avgiftsmessige fordeler, kort vei til jobben og gode oppvekstvilkår er noe av det Hedalen har å by på, sier han.
I Sør-Aurdal kommune bor det i dag 2 841 mennesker. Over 300 av innbyggerne pendler til arbeid. Flere av dem kan ha mulighet til å redusere pendlingen ved å bruke hjemmekontor noen dager i uka.
– Kanskje flere kunne tenke seg et kontorfellesskap i Valdres Kontorpark? spør Fossholm.
Dagens leietakere
I dag består kontorfellesskapet av ni personer knyttet til følgende virksomheter:
- Naprapat Anne Willassen
- Ecit Valdres AS
- ScanAccount AS
- Skogforvaltning og verdisikring AS
Flere fritidsbeboere har også benyttet seg av kontorparken opp gjennom årene når de har hatt behov for et sted med moderne kontorfasiliteter å jobbe fra.
Lokalene brukes også til møtevirksomhet. Både Hedalen Løypelag og Stiftelsen Hedalen.no har hatt flere styremøter her.
Feirer jubileet med kunst og kake
25-årsjubileet markeres med en kunstutstilling kombinert med servering av jubileumskake.
Arrangementet finner sted i Valdres Kontorpark fra 30. mars til 2. april, hver dag mellom klokken 13.00 og 17.00.
Dermed inviteres både bygdefolk, samarbeidspartnere og nysgjerrige besøkende til å bli med på feiringen av et kvart århundre med arbeidsplasser og aktivitet i Hedalen.
Politisk gratulasjon

Varaordfører Ståle Borgersen gratulerer kontorparken med jubileet.
– Jeg vil gjerne gratulere Valdres Kontorpark med sine første 25 år. Kontorparken var forut for sin tid, og mange bedrifter har hatt og har sitt tilhold her, sier Borgersen.
– Sør-Aurdal kommune og Hedalen har gjennom Valdres Kontorpark fått tilført mange flotte arbeidsplasser. Videre vil jeg fremheve at bygget har en flott arkitektur og framstår som et signalbygg i Hedalen. Ekstra stor takk til Osvald Fossholm, som skapte Valdres Kontorpark og fortsatt står på! sier Borgersen.

























