Lasse Pihl

Hedda Hytter satser videre etter krevende år

Publisert av Arne Heimestøl 26.02.2026. Sist oppdatert 24.02.2026.

I juli 2024 ble det kjent at Ål Hyttebygg AS kjøpte alle aksjene i Hedda Hytter AS. Oppkjøpet innebar at den nye eieren overtok selskapets eiendeler, avtaler og forpliktelser.

Eierskiftet skjedde i en periode der hyttebransjen var preget av betydelig nedgang. Redusert etterspørsel og økte kostnader hadde gjort situasjonen krevende for flere produsenter, også for Hedda Hytter.

Oppkjøpet ble presentert som et grep for å sikre videre drift og større økonomisk stabilitet. Produksjonen i Hedalen skulle fortsette.

Med overtakelsen fikk Hedda Hytter en sterkere industriell partner i ryggen, samtidig som merkevaren og den lokale forankringen ble videreført.

På det meste hadde Hedda hytter rundt 40 ansatte. Nå er det 4.

Åpen dag med bred respons

Fredag 20. februar inviterte Hedda Hytter til åpen dag i lokalene sine. Mellom klokken 10 og 14 sto dørene åpne for både eksisterende og potensielle kunder.

Lasse Pihl forteller at arrangementet ble godt mottatt:

– Vi ønsker å vise at vi er her – både for nye kunder og for dem som allerede har en Hedda- eller Bete Beitski-hytte.

Flere tok turen innom i løpet av dagen. Behovene var varierte:

– Det kom folk som trengte alt fra nye reimer til gardinene sine, til kunder som vurderer større påbygg og anneks. Vi satser på at noe av dette vil bli realisert, sier Pihl.

Rehabilitering og oppgraderinger

Med lavere produksjonstakt enn tidligere er det nå god plass i produksjonshallen. Det gir rom for å ta på seg flere typer oppdrag.

– Nå er det lav produksjon og god kapasitet. Vi jobber blant annet med rehabilitering av eldre hytter, forteller Pihl.

Oppgraderinger, tilbygg og modernisering av eksisterende hytter er blitt en viktig del av virksomheten i en tid hvor færre bygger helt nytt.

Tilbygg på ei hytte i Hedalsfjella Foto: Hedda Hytter
Tilbygg på ei hytte i Hedalsfjella
Foto: Hedda Hytter

Ser lysere på markedet

Selv om de siste årene har vært utfordrende, opplever Hedda Hytter nå en mer positiv utvikling.

– Det ser lysere ut nå enn for et halvt år siden, sier Pihl.

Et nytt hytteprosjekt ved Hellsenningen skal etter planen settes i gang etter sommerferien. Samtidig understreker han at bedriften har kapasitet til mer.

– Vi tar gjerne imot bestillinger på flere nybygg. Vi kan få til mer produksjon i løpet av kommende vinter, sier han.

Med fire ansatte og justert drift fortsetter Hedda Hytter satsingen – i håp om at hyttemarkedet gradvis er på vei inn i en ny og mer stabil fase. Økt aktivitet kan føre til flere ansatte.

Les også..

Marita Grøvslien, Begnadalen dagligvare. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Ny nærbutikk i Begnadalen etter stort bygdeengasjement

Da Joker Finnøen stengte dørene i mai 2025, mistet Begnadalen ...

Vi over 60 – en hyggelig kveld i regi av menighetsrådet

Menighetsrådet i Hedalen arrangerte sist lørdag samlingen Vi over 60. ...
Hedalen kunst- og husflidslag

Kan du noe du har lyst til å lære bort?

BEKJENTGJØRELSE: Vi vet at det finnes mange dyktige og kreative ...

100-dagers fest på HEBU

Sist tirsdag markerte vi at det er 100 dager siden ...
Betjeningen

Joker Hedalen i god utvikling

Tirsdag 3. mars arrangerte Sør-Aurdal kommune næringslivskveld på Fekjær psykiatriske ...
Bautahaugen

Innkalling til årsmøte i Bautahaugen samlinger

BEKJENTGJØRELSE: Sted: Brakastuggua på Bautahaugen Torsdag 26.03.2026 kl. 19:00  Sakliste: ...