Ledige omsorgsboliger på Hedalen bo- og servicesenter
Det er for tiden flere ledige boliger ved Hedalen bo- og servicesenter. Ifølge informasjon publisert på kommunens hjemmeside dreier det seg om både omsorgsleiligheter og hybler.
To leiligheter og tre hybler ledige
Kommunen opplyser at det nå er ledig to store omsorgsleiligheter samt tre omsorgshybler. Boligene er en del av det kommunale tilbudet til personer som trenger en tilpasset bosituasjon med nærhet til helse- og omsorgstjenester.
Hvem kan få omsorgsbolig?
Målgruppen for omsorgsboligene er personer som av ulike grunner ikke kan skaffe eller tilrettelegge bolig selv. Dette kan blant annet gjelde:
- Personer med funksjonsnedsettelser eller andre forhold som gjør at de trenger særskilt tilpasset bolig.
- Personer som ikke får dekket sitt daglige behov for pleie- og omsorgstjenester på en forsvarlig måte i egen bolig.
Kriterier for tildeling
Kommunen vurderer søknader etter flere konkrete kriterier. Søkere kan bli prioritert dersom de for eksempel:
- Har varige fysiske, psykiske eller sosiale utfordringer som gjør nåværende bolig lite egnet.
- Bor avsides eller i bolig som ikke oppfyller krav til sikkerhet og helse.
- Ikke har mulighet til å tilrettelegge boligen i tråd med eget funksjonsnivå, nå eller i framtiden.
- Har et tjenestebehov som kan ivaretas mer effektivt og forsvarlig i en omsorgsbolig.
- Er delvis selvhjulpne i daglige gjøremål.
Minst ett av kriteriene må være oppfylt for å få tildelt bolig.
Størst behov prioriteres
Dersom det er flere søkere enn ledige boliger, vil kommunen foreta en samlet vurdering. Den eller de som anses å ha størst behov, vil bli prioritert ved tildeling.
Oppfordrer aktuelle søkere til å ta kontakt
Kommunen oppfordrer personer som mener de kan ha behov for omsorgsbolig, eller pårørende som bistår dem, til å ta kontakt for veiledning og søknadsprosess.

























