Arild Haglund

El-bil – nei takk

Publisert av Arild Haglund 20.01.2026. Sist oppdatert 19.01.2026.

YTRING:

På Hedalen.no står følgende å lese 16.1.2026: «.Norge ligger langt foran andre land i overgangen til elbil, drevet av både insentiver for elbil og avgifter som gjør fossilbilbruk dyrere.»

Ettersom bevisene for menneskeskapte klimaendringer som følge av CO2-utslipp er fjernere enn noensinne, er mitt innlegg (gjengitt nedenfor) fra 2021 i Avisa Valdres tydeligvis brennaktuelt.

Aktuelle og potensielle problemer knyttet til batterier og elbiler har stort sett vært sopt under teppet. Det være seg politiske konflikter og ufred så vel som miljømessige følger.

Foreløpig er elbiler gjort tilgjengelig for en bitte liten del av verdens befolkning – av de rikeste. I Norge er denne kategorien til og med kraftig subsidiert!

Allerede nå ser vi i nyhetsmedia en illevarslende trend. Av de rikeste kapitaleierne i verden – Bill Gates, Jeff Bezos og Michael Bloomberg – går nå kraftig inn på Grønland for å plyndre dette politisk svake området for profitable mineraler nødvendig i elbilproduksjonen.

Det mest progressive norske velgere nå kan gjøre, er å stemme på partier som vil bremse elbilgalskapen – kraftig.

Les også..

Hedalen kunst- og husflidslag

Invitasjon til kurs i brodering – korssting for nybegynnere. Alder: 14–25 år

BEKJENTGJØRELSE: Er du nysgjerrig på brodering og har lyst til ...
HIL-logo

Telenorkarusellen

BEKJENTGJØRELSE: HIL arrangerer Telenorkarusellen med renn og skileik på stadion ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 11. februar 2026

Klubbrennet onsdag denne uka ble arrangert i klassisk stil med ...
Kamilla

Stress, søvn og skjerm

På Helsenorge kan vi lese at stress er kroppens reaksjon ...

Enebolig til salgs

ANNONSE: Enebolig med fin beliggenhet og gode solforhold i et ...
Dette er den tredje løypemaskina til Hedalen Løypelag. Den ble tatt i bruk i 2022. Løypemaskina kjøres av Harald Kjensrud, Roger Hybertsen, Helge Nordby, Olaf Søbekkseter og Bjørn Skoglund. Foto: Helge Nordby

Vinterferieuker står for tur

Løypekjørerne er i gang. Inn mot helgen vil alle våre ...