Gangfelt

Foreslår å fjerne gangfelt og å øke fartsgrensen

Publisert av Arne Heimestøl 28.10.2025. Sist oppdatert 27.10.2025.

Torsdag 30. oktober skal Sør-Aurdal formannskap behandle Statens vegvesens forslag om å fjerne gangfeltet ved tidligere Begnadalen skole og gjeninnføre 60 km/t som fartsgrense på E16 gjennom Tollevsrud. Kommunedirektøren har ikke innvendinger mot forslaget, men presiserer at trafikksikkerheten må ivaretas.

Bakgrunn: Nasjonal gjennomgang av gangfelt

Statens vegvesen har de siste årene gått gjennom gangfelt på riksveger over hele landet for å vurdere om de oppfyller dagens krav til trafikksikkerhet og fotgjengerbehov.

I denne sammenhengen foreslås det å fjerne gangfeltet som ble etablert i 1998 da Begnadalen skole var i drift.

Den gangen ble fartsgrensen satt ned fra 60 til 50 km/t for å trygge skoleveien. Etter at skolen ble lagt ned, er trafikkbildet endret, og det er i dag få som krysser vegen her.

Nye krav til gangfelt

For å beholde et gangfelt må det ifølge dagens regler være minst 20 fotgjengere i makstimen, og fartsnivået må ligge under 45 km/t.

Alternativt må det etableres fartsdempende tiltak, som fartshumper, eller fartsgrensen må reduseres til 40 km/t.

Vegvesenet viser også til at gangfelt utenfor tettbygde områder kan gi falsk trygghet for fotgjengere, og at det kan være tryggere å krysse vegen uten merking.

Kommunen minner om barnehage i området

I sin vurdering påpeker administrasjonen at høringsbrevet fra Statens vegvesen ikke nevner at det fortsatt er en barnehage i området. Dette anses som en viktig faktor for trafikksikkerheten, da både barn og foresatte kan ha behov for trygg kryssing av E16.

Kommunedirektørens forslag til vedtak

Kommunedirektøren foreslår at formannskapet vedtar følgende uttalelse:

Formannskapet i Sør-Aurdal kommune har gjennomgått høringsbrevet fra Statens vegvesen
om forslag til fjerning av gangfelt og økt fartsgrense på E16 ved tidligere Begnadalen skole –
Tollevsrud.

Kommunen har ingen innvendinger til at Statens vegvesen gjennomfører de
foreslåtte endringene, men forutsetter at trafikksikkerheten fortsatt blir ivaretatt på
strekningen.

Les også..

Bærene er store nå.

Hvor godt kjenner du skogsbærene?

Norske skoger og myrer byr på viltvoksende bær. Hva vet ...
Hedalen kulturfestival

«Fire begravelser og ett bryllup» til Hedalen kulturfestival. NB! Aldersgrensen på forestillingen senkes til 13 år.

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 1. august gjester teaterregissør, dramatiker og teatersjef Morten ...
Brøtning fra Øvre Grunntjern til Nedre Grunntjern. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vassfarbrøtningen

Hvordan ble de veldige skogene i Vassfaret forvandlet til eksportvare? ...
Kommunedirektør Øivind Næss Foto: Arne G. Perlestenbakken

Avtale om kommunedirektørens fratreden

Arbeidsgiverutvalget i Sør-Aurdal kommune og kommunedirektør Øivind Næss har inngått ...

Nesbyen–Hedalen veglag orienterer

Det har kommet spørsmål til styret for veglaget angående vedlikehold ...

Stabilt arbeidsmarked med mange ledige stillinger i Innlandet

Arbeidsmarkedet i Innlandet var fortsatt stabilt i juni. Ved utgangen ...