Leirskogen grendehus

Leirskogen grendehus overdratt til grendeutvalget

Publisert av Arne Heimestøl 23.06.2025. Sist oppdatert 21.06.2025.

Torsdag 19. juni vedtok kommunestyret med 16 mot 3 stemmer følgende:

«Kommunestyret vedtar å overdra Leirskogen grendehus og parkeringsplassen til Leirskogen Grendautvalg vederlagsfritt. Sør-Aurdal kommune dekker alle kostnader i forbindelse med overdragelse.

Det er en forutsetning at Leirskogen grendehus fortsetter som formålsbygg grendehus. Det tinglyses rett til kommunalt renseanlegg på tomta og installeres egen bi strøm måler for dette.

Kommunestyret gir ordfører fullmakt til å signere avtale med Leirskogen Grendautvalg. Kommunen bevilger et engangstilskudd til Leirskogen Grendautvalg pålydende 200 000,-. Beløpet finansieres av kommunens disposisjonsfond.»

Bakgrunn

Kommunestyre besluttet i desember 2023 å avhende Leirskogen grendehus og ba administrasjonen sette i gang prosessen. Vedtaket forutsatte forkjøpsrett for lokale frivillige organisasjoner, med Leirskogen grendeutvalg som første tilbudsmottaker.

Grendeutvalget ønsket overtakelse

I mars 2025 ble grendautvalget kontaktet med tilbud om å overta bygget. Utvalget svarte positivt, men måtte ifølge egne vedtekter avholde et ekstraordinært årsmøte. Før dette ba de om et møte med kommunen for å få mer informasjon.

Møte og avklaringer

Møtet mellom kommunen og grendeutvalget ble avholdt 24. mars. Kommunen bekreftet da at bygget kunne overdras vederlagsfritt, og at kommunen dekker tinglysningskostnadene. Det ble også informert om at det ikke var rom for driftstilskudd i kommunebudsjettet.

Enstemmig vedtak om overtakelse

På ekstraordinært årsmøte 5. mai 2025 vedtok Leirskogen grendeutvalg enstemmig å overta grendehuset. Overdragelsen inkluderer også parkeringsplassen, og det tinglyses en heftelse knyttet til kommunalt renseanlegg på tomta.

Kommunen fornøyd med lokal løsning

Administrasjonen i Sør-Aurdal vurderer det som svært positivt at grendeutvalget vil videreføre driften. Grendehuset er i aktiv bruk lokalt, og løsningen sikrer fortsatt nytte for nærmiljøet.

Les også..

Politistasjonen i Fagernes

Politiaksjon i Veståsen torsdag

Dette leser vi i Politiloggen: «Kl. 15:47; politiet til en ...
Ruth og Arvid prøver benken ved Bautahaugen

Nye, solide benker i sentrum av Hedalen

Før 17. mai ble det satt ut fire hvilebenker på ...
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap)

Drukning tar liv. Vi har et felles ansvar.

KRONIKK: Altfor mange liv går tapt i drukningsulykker hvert år. ...
Hedalen helselag ny logo

Helselagstur til Akershus slott og museer

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 21 august.Invitasjon kommer, bli med!Hilsen Hedalen helselag

Kulturprisen 2025

Formannskapet har vedtatt at Kulturprisen fra Sør-Aurdal kommune for år ...
Folkemusikk

Folkemusikkprogram på Bautahaugen

KUNNGJERING: Fredag 18. juli arrangerer Valdresmusea folkemusikkprogram med spel og ...