Leirskogen grendehus

Leirskogen grendehus overdratt til grendeutvalget

Publisert av Arne Heimestøl 23.06.2025. Sist oppdatert 21.06.2025.

Torsdag 19. juni vedtok kommunestyret med 16 mot 3 stemmer følgende:

«Kommunestyret vedtar å overdra Leirskogen grendehus og parkeringsplassen til Leirskogen Grendautvalg vederlagsfritt. Sør-Aurdal kommune dekker alle kostnader i forbindelse med overdragelse.

Det er en forutsetning at Leirskogen grendehus fortsetter som formålsbygg grendehus. Det tinglyses rett til kommunalt renseanlegg på tomta og installeres egen bi strøm måler for dette.

Kommunestyret gir ordfører fullmakt til å signere avtale med Leirskogen Grendautvalg. Kommunen bevilger et engangstilskudd til Leirskogen Grendautvalg pålydende 200 000,-. Beløpet finansieres av kommunens disposisjonsfond.»

Bakgrunn

Kommunestyre besluttet i desember 2023 å avhende Leirskogen grendehus og ba administrasjonen sette i gang prosessen. Vedtaket forutsatte forkjøpsrett for lokale frivillige organisasjoner, med Leirskogen grendeutvalg som første tilbudsmottaker.

Grendeutvalget ønsket overtakelse

I mars 2025 ble grendautvalget kontaktet med tilbud om å overta bygget. Utvalget svarte positivt, men måtte ifølge egne vedtekter avholde et ekstraordinært årsmøte. Før dette ba de om et møte med kommunen for å få mer informasjon.

Møte og avklaringer

Møtet mellom kommunen og grendeutvalget ble avholdt 24. mars. Kommunen bekreftet da at bygget kunne overdras vederlagsfritt, og at kommunen dekker tinglysningskostnadene. Det ble også informert om at det ikke var rom for driftstilskudd i kommunebudsjettet.

Enstemmig vedtak om overtakelse

På ekstraordinært årsmøte 5. mai 2025 vedtok Leirskogen grendeutvalg enstemmig å overta grendehuset. Overdragelsen inkluderer også parkeringsplassen, og det tinglyses en heftelse knyttet til kommunalt renseanlegg på tomta.

Kommunen fornøyd med lokal løsning

Administrasjonen i Sør-Aurdal vurderer det som svært positivt at grendeutvalget vil videreføre driften. Grendehuset er i aktiv bruk lokalt, og løsningen sikrer fortsatt nytte for nærmiljøet.

Les også..

Flishøvling med hest på Bautahaugen i Hedalen 9. mai 2026

KUNNGJERING: Endeleg skal stogo Brakadokka få flistak att! Lenge har ...
Ledighet i januar

På tide å søke sommerjobb – mange ledige stillinger i Innlandet

Ledigheten i Innlandet holder seg fortsatt lav, samtidig som arbeidsgivere ...

Jakt nordre Hedalen sameie

ANNONSE: Nordre Hedalen sameie lyser ut elgjakt for 5 år ...
Logo Hedalen idrettslag

Innkalling til årsmøte i HIL

BEKJENTGJØRELSE: Årsmøtet i Hedalen idrettslag avholdes søndag 15. mars kl. ...
Kake

Kurs i kakepynting – Hedalen barne- og ungdomsskole

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til en smakfull og kreativ lørdag! Har du ...

Årsmøte 2026

BEKJENTGJØRELSE: Mandag 16. mars 2026 kl. 19.00. på Kroken Årsmøtesaker. ...