Kulturskolekonserten

Kulturskolens vårkonsert med ettertanke

Publisert av Arne Heimestøl 19.06.2025. Sist oppdatert 18.06.2025.

Mandag 2. juni fylte elever fra Kulturskolen i Sør-Aurdal gymsalen på Hedalen barne- og ungdomsskole med toner og rytmer under vårens store konsert. Konserten markerte både avslutningen på et aktivt skoleår og ga publikum en smakebit på bredden av talent og innsats som finnes i kommunen.

Et år på det jevne – men uten kunstklasse

Kulturskolerektor Ole Kristian Nyhagen uttrykker stolthet over elevenes innsats og lærernes arbeid det siste året, men legger ikke skjul på at det har vært utfordringer.

– Vi har hatt et år på det jevne – sett bort fra at vi ikke klarte å skaffe lærer til den kunstklassen vår. Selv etter å ha gått ut til både skolene og foreldre til alle kulturskolens elever, har vi ikke fått napp hos noen som kan ha ett eller annet kunst- eller håndverkstilbud hos oss. Noe vi selvsagt synes er leit, sier rektoren.

Bredde gir farge

Han understreker viktigheten av å ha et variert tilbud for å nå ut til flere barn og unge.

– Et bredt spekter av tilbud fører alltid til at vi favner om flere individer som setter egne farger på helheten.

Nyhagen forteller at kulturskolen jobber med å finne en annen form på det visuelle kunsttilbudet, som kanskje kan gjøre det lettere å rekruttere lærere til en liten stillingsbrøk.

Flere grupper og bedre fellesskap

Til høsten planlegger kulturskolen å etablere flere grupper som skal styrke både det sosiale fellesskapet og den musikalske utviklingen. Målet er å kunne tilby plass til flere, samtidig som man styrker skolens økonomi.

– Men vi skal heller ikke glemme at investering i kulturskoletilbud for alle – eller i alle fall flest mulig – er en god og veldig rimelig investering for å skape det gode mennesket som bidrar positivt i et langt arbeidsliv senere, sier Ole Kristian.

Fra venstre: Sergio Okstad (tangent), Solfrid Olmhus (langeleik), Bente Hemsing (fele), Fredrik Standnes Thorsen (slagverk), Ole Kristian Nyhagen (messing, dirigent og rektor), Kjell Ivar Vestrom (piano og sang) og Arne Nygård (gitar, bass, band)
Alle bilder og videoer: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Flishøvling med hest på Bautahaugen i Hedalen 9. mai 2026

KUNNGJERING: Endeleg skal stogo Brakadokka få flistak att! Lenge har ...
Ledighet i januar

På tide å søke sommerjobb – mange ledige stillinger i Innlandet

Ledigheten i Innlandet holder seg fortsatt lav, samtidig som arbeidsgivere ...

Jakt nordre Hedalen sameie

ANNONSE: Nordre Hedalen sameie lyser ut elgjakt for 5 år ...
Logo Hedalen idrettslag

Innkalling til årsmøte i HIL

BEKJENTGJØRELSE: Årsmøtet i Hedalen idrettslag avholdes søndag 15. mars kl. ...
Kake

Kurs i kakepynting – Hedalen barne- og ungdomsskole

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til en smakfull og kreativ lørdag! Har du ...

Årsmøte 2026

BEKJENTGJØRELSE: Mandag 16. mars 2026 kl. 19.00. på Kroken Årsmøtesaker. ...