Marta Bjørnøy Lalim

– Vi vil skape for å dele

Publisert av Arne Heimestøl 05.05.2025. Sist oppdatert 04.05.2025.

Årets 1. mai-arrangement i Sør-Aurdal var lagt til Hedalen. Markeringa starta med flaggheising kl. 08.00 ved både Hedalen skole og Hedalen bo- og servicesenter.

Gudstjeneste med frisk preken

Klokken 11.00 ble det holdt gudstjeneste i Hedalen stavkirke. Den ble ledet av prost Carl Philip Weisser. På kort varsel steppet han inn for sogneprest Ellen Oddveig Rudi, som var sykmeldt.

I sin tale var prosten innom flere kamper som blant andre fagbevegelsen har kjempet. Likestilling, kvinners stemmerett, sykelønnsordning og demokratiet med parlamentarismen ble nevnt som eksempler.

Parlamentarisme i Norge betyr at regjeringen må ha støtte (eller i det minste ikke motstand) fra flertallet i Stortinget for å kunne styre. Hvis Stortinget mister tilliten til regjeringen, må den gå av. Dette gir Stortinget kontroll over regjeringen og sikrer at den er demokratisk ansvarlig. Parlamentarismen ble innført i Norge i 1884. Dette er en styreform Weisser uttrykte sterk støtte til.

Når det gjelder biskopene, var de i hovedsak kritiske eller skeptiske til parlamentarismen da den ble innført. Mange biskoper tilhørte det konservative miljøet og støttet kongemakten og embetsstaten.

Leder i Sør-Aurdal Arbeiderparti, Cathrine Hagen, takket prosten for gudstjenesten og kom med følgende humoristiske kommentar: – Jeg håper at Ellen Oddveig får lønn selv om hun ikke kunne stille her i dag.

1. mai-tog

Deretter gikk årets 1. mai-tog av stabelen kl. 12.00 fra skolen, ledet an av tonene fra Hedalen musikkorps.

Samling i gymnastikksalen

Etter toget samlet deltakerne seg i gymnastikksalen på skolen, der dagens hovedarrangement fant sted. Her ønsket Tone Liss Birkelund fra Hedalen Arbeiderlag velkommen, før dagens hovedtale ble holdt av Marta Bjørnøy Lalim, kvinnekontakt i Innlandet Arbeiderparti. Hun er bosatt i Vang i Valdres.

Her har vi fått med de første 25 minuttene av talen.

Det ble også kulturelle innslag ved Hedalen sangkor og bandet De Folka Der.

Catrine Hagen holdt appell før bevertningen.

– Vi vil skape for å dele, sa Hagen.
Det ble servert både snitter og kaker. Alle bilder og videoer: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Salto logo

Avslutning

BEKJENTGJØRELSE: Søndag 26. april kl. 15:30–18:00 blir det Salto-avslutning på ...
Tomta for Nye SAUS

Klart for byggestart: SAB og Nye SAUS går videre innenfor budsjett

I kommunestyrets møte 16. april orienterte bygningsingeniør Oddleiv Juvkam om ...
Dugnad

Tid for ryddedugnader

Mandag kveld var det ryddedugnad ved Fjellsyn og Kroken. Grus, ...
Hedalen stavkirke. Foto: Helge Nordby

Gudstjeneste

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til gudstjeneste i Hedalen stavkirke søndag 26. april ...
Begna Bruk

Begna Bruk og RingAlm etablerer nytt salgsselskap

Begna Bruk og RingAlm etablerer det nye salgsselskapet, Lumbra AS, ...
Nm i jaktfelt

Lokale skyttere med sterke prestasjoner i NM i jaktfelt

Buttentjern skytesenter på Eggemoen var 16.–19. april vertskap for årets ...