Miniatyrskyting

Stor støtte sikrer rømningsveg

Publisert av Arne Heimestøl 25.03.2025. Sist oppdatert 23.03.2025.

Hedalen Skytterlags Miniatyrgruppe har fått 101 700 kroner etter en vellykket innsamlingsaksjon. Pengene skal brukes til en rømningsveg fra miniatyrskytebanen på Hedalen barne- og ungdomsskole.

Målet var 75 000 kroner av et budsjett på 125 000 kroner, men støtten ble større enn forventet. Totalt 68 givere, som består av enkeltpersoner, lag, foreninger og bedrifter, bidro til den imponerende summen.

Bakgrunn

I forbindelse med rehabilitering av Hedalen barne- og ungdomsskole var det planlagt å etablere rømningsveg fra skytebanen i kjelleren. Dette er et lovpålagt krav. På denne skytebanen gjennomfører Hedalen Skytterlags Miniatyrgruppe ukentlig treningskvelder gjennom vinteren.

Rehabiliteringa ble dyrere enn det kommunestyret først hadde bestemt, og post for å etablere rømningsveg fra skytebanen vedtok dette folkevalgte organet å fjerne for å spare penger.

Konsekvensen av manglende rømningsveg ville bli at skytebanen ble stengt. Som en midlertidig løsning i vinter har kommunen godtatt at laget har egen brannvakt på treningskveldene.

Hedalen Skytterlags Miniatyrgruppe og Sør-Aurdal kommune har drøftet utfordringen som har oppstått. Miniatyrgruppa har fått aksept for, og mulighet til, selv å etablere og bekoste bygging av rømningsveg.

Ettersom gruppa selv ikke hadde tilstrekkelig med midler til å finansiere prosjektet, søkte gruppa om støtte fra alle som ønsket å bidra.

Innsamlingen har vært bekjentgjort blant annet via Hedalen.no.

Oppstart i løpet av sommeren

Med de innsamlede midlene kan arbeidet med etablering av rømningsvegen starte i løpet av sommeren.

– Miniatyrskytterlaget har planlagt og prosjektert løsning for rømningsveg som er bekreftet ok fra kommunen og brannkonsulent, opplyser Magne Omsrud.

Takker for støtten

– Vi er utrolig takknemlige for den store givergleden og engasjementet fra lokalsamfunnet. Dette viser hvor viktig miniatyrskytinga er for mange, sier Omsrud.

– Miniatyrgruppa retter en stor takk til alle som har bidratt og ser frem til å sikre trygge og gode skyteforhold for fremtida.

Les også..

Salto

Høstprogram

BEKJENTGJØRELSE: Salto starter opp torsdag 15.10. kl. 17:30–19:00.     Barn opp ...

Bruktmarked på Lokalet

Bruktmarkedet samlet både selgere, kjøpere og middagssultne på Lokalet søndag ...
Historielagets logo

Sagn og Soge i Søndre Ourdahl

BEKJENTGJØRELSE: Sør-Aurdal historielag inviterer til møte på Fossvang på Bagn ...

Gudstjeneste

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til gudstjeneste med dåp i Hedalen stavkirke søndag ...
Tingvoll. Foto: Arne Heimestøl

11 søkere til kommunedirektørstillinga i Sør-Aurdal

Tre kvinner og åtte menn har søkt på kommunedirektørstillinga i ...

Grått ute, varmt og trivelig inne

Mens høstværet viste seg fra sin mest hustrige side, var ...