Fekjær psykiatriske senter

Gjenåpner konkurranse om rusbehandling

Publisert av Arne Heimestøl 07.11.2024. Sist oppdatert 07.11.2024.

Helse Sør-Øst RHF har besluttet å omgjøre tildelingen til 13 private aktører innen tverrfaglig spesialist rusbehandling. Dette innebærer at anskaffelsen gjenåpnes for alle som har gitt tilbud, med unntak av de som er avvist i konkurransen.

Mandag 21. oktober offentliggjorde Helse Sør-Øst RHF at Stiftelsen Fekjær hadde vunnet anbudet for delytelse 1.1. Dette gjelder døgnbehandling for unge pasienter med samtidig ruslidelse og psykisk lidelse.

Anbudet omfatter 12 heldøgns behandlingsplasser i aldersgruppen 18–25 år. Denne anbudskonkurransen er nå gjenåpnet.

Dette skriver Helse Sør-Øst RHF:

«Den pågående anskaffelsen vil dermed bli forsinket. For å ivareta pasientene og deres pårørende best mulig, vil dagens avtaleparter få tilbud om å forlenge avtalene sine med seks måneder fra årsskiftet.  

– Dette er viktig for å gi forutsigbarhet og ro for pasienter, pårørende og ansatte, sier administrerende direktør i Helse Sør-Øst RHF, Terje Rootwelt. 

Etter tildelingen mottok Helse Sør-Øst RHF flere klager som har påpekt at det innebærer et brudd på anskaffelsesregelverket at noen tilbydere har fått gi tilbud på flere delytelser, samtidig som de har tatt forbehold om at de kun kan levere på én av delytelsene.  

Helse Sør-Øst RHF planla  å sende ut en melding til samtlige tilbydere om at det var anledning til å ta et slikt forbehold. Det er først i forbindelse med klagene Helse Sør-Øst RHF har blitt klar over at denne meldingen ikke er sendt. Feilen rettes ved å omgjøre tildelingsbeslutningen og gjenåpne konkurransen. 

– Vi ser at tilbyderne ved dette ikke har fått de samme mulighetene. Det er svært beklagelig, først og fremt for pasientene, men også for tilbyderne som deltar i konkurransen. Men det er viktig at alle får gitt sine tilbud basert på de samme rammene og føringene, sier Rootwelt. 

Arbeidet med anskaffelsen innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling vil nå fortsette. 
– Det er mye godt arbeid som er lagt ned i forbindelse med denne anskaffelsen, og vi står fast på det faglige grunnlaget og behovene for framtidig rusbehandling i Helse Sør-Øst, sier Rootwelt.»

– Fortsatt optimister

Institusjonssjef Elling Fekjær forteller at Fekjær psykiatriske senter allerede har lyst ut nye stillinger, og at flere søknader har kommet inn.

– Vi ønsker fortsatt at folk søker på de annonserte stillingene. Sammen med de ansatte og tillitsvalgte er organisasjonen Fekjær kommet langt i forberedelser til åpning av enhet TSB ved sentret. Fekjær venter på mer informasjon fra Helse Sør-Øst RHF.

– Vi er fortsatt optimister og håper at tildelingen blir bekreftet i den nye runden som er varslet, sier Fekjær.

Les også..

Miniatyrskyting

Stor støtte sikrer rømningsveg

Hedalen Skytterlags Miniatyrgruppe har fått 101 700 kroner etter en ...
Kveldsmat og høytlesing

Torsdag 27. mars kl. 18.00–19.00 inviterer vi til kveldsmat og høytlesning!BEKJENTGJØRELSE 

Barn sammen med foreldre eller andre voksne er hjertelig velkomne ...
Omvisere

Stavkirkene i Sør-Aurdal søker omvisere/guider for sommeren 2025ANNONSE 

Sør-Aurdal kirkelige fellesråd organiserer turistvirksomheten ved Reinli og Hedalen stavkirker. ...
Utsikt fra Busufjell

ÅrsmøteBEKJENTGJØRELSE 

Nordre Hedalen Sameie avholder årsmøte på lokalet tirsdag 25. mars ...
Begnadalen barnehage

På besøk i Begnadalen barnehage

En grå og hustrig mandagsmorgen i mars tok vi turen ...
Hedalen Røde Kors Hjelpekorps

ÅrsmøteBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen Røde Kors Hjelpekorps har årsmøte onsdag 26. mars 2025 ...